Büyük Toplantı

Nureddin Yıldız Hoca’nın 10.05.2020 tarihli 396. Hayat Rehberi dersidir.

Geliniz, kendi kendimize bir soru soralım ve verebilirsek yine cevabını kendimiz verelim. Binlerce seneden beri insanlar denizlerde ve karalarda ölüyorlar. Çoğu toprağa gömülüyor, bir kısmı yakılıyor, bir kısmı denizin dibinde kaybolup gidiyor, bir kısmı dağlarda kalıyor…


Bu insanlar nereye gidiyorlar?
 

Son Adres

Son Adres

Hepimiz, bütün Müslümanlar, iman ederiz ki sonunda herkes mahşer denen yerde toplanmaya gitmektedir. Anasının karnından çıkar çıkmaz ölen bebekler de yüz yıl yaşayanlar da ve trafik kazasında ölen de keyiften çatlayıp ölen de aynı yere gitmektedir. Nasıl ve nerede ölürse ölsün, insanın adresi mahşer yeridir.

Toprağa Dönüş Yok!

Toprağa Dönüş Yok!

Nereden geldiğimizin bir cevabı olarak toprağı göstermek belki mümkündür ama şundan eminiz ki sonumuz toprak değildir. O büyük toplan, günü olan mahşere geldiğinde “keşke toprak olsaydım” diyenler bulunacaktır ama orada kimse sonunun toprak olmadığını görecektir. Ölüp toprağa girmekten fazlası vardır: Ya ateşte ya da cennette ebedî kalmak üzere bir toplantı yerinde toplanmak…

Son Bekleyiş

Son Bekleyiş

Ölümle beraber sonlanacak her tadın o büyük toplanma yerinde hesabı sorulacaktır. Ölüm yok, sadece mahşer vardır. Sadece beklenecektir. Ne beklenecektir peki? Allah’ın sözünün nasıl tecelli edeceği…

Yarım Hurma

Yarım Hurma

O gün başka türlü hiçbir kurtuluşun mümkün olmayacağı ahiret hesaplaşmasında, dünyadaki yarım hurma kadar bile gayret az görmemeyi tavsiye eden Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, yarım hurma dediği, bir şey olmadığını zannettiğimiz derecede küçük şeylerin de kıyamet günü işe yarayacağını haber veriyor. Kıyametin hesapları milimetre ile ölçmeye gelmeyecek incelik ve hassaslıktadır.

Allah’ın Adaleti

Allah’ın Adaleti

Allah’ın adaleti yüzde yüz gerçekleşecek, yüzde yüz Allah’ın adaleti geçerli olacaktır. Kimseye torpil yoktur, zulüm de yoktur.

Yardımcı Yok!

Yardımcı Yok!

Hiç kimse kimsenin ne sevaplarına aracılık edebilecek ne de günahlarından birazını alıp götürebilecektir. Sadece kişi ile Allah olacaktır.

Her şey Kayıtta

Her şey Kayıtta

Kul, ana karnından çıktığı günden toprağa girdiği güne kadar olan her şeyi o gün öğrenecektir. Her şeyi! Hiçbir kayıt silinmeksizin.

Rahmet Kapısı

Rahmet Kapısı

Allah’ın rahmetinin tecelli edeceği noktalardan biri de o gün iyi işlerimizin kat kat artırılması, günahlarımızın ise olduğu kadarıyla saklanacak olmasıdır. Elhamdülillah! Dünyada Allah’a umut bağlamak böyle bir rahmet kapısıdır.

Günahlardan Sevaba

Günahlardan Sevaba

Kul, merhametlilerin en merhametlisi Allah’ın huzuruna çıktığında görecek ki kıldığı namazlar, verdiği sadakalar ona sevap kazandırdığından başka, kırdığı çanaklar bile iyi bir tövbeyle üzerleri kapatıldığı için sevaba dönüşmüştür.

Şahitler Toplantısı

Şahitler Toplantısı

Orası şahitler toplantısıdır. Başta en büyük şahidimiz olan Allah vardır ki başka hiçbir şahide gerek yoktur. Ama melekler de gelecektir, peygamberler gelecektir. Ümmetimiz, ümmet-i Muhammed, insanlığın şahidi olarak bütünüyle orada bulunacaktır.

Büyük Yüzleşme

Büyük Yüzleşme

Yüzleşmeler olacaktır. Liderler idare ettikleriyle, zalimler mazlumlarla, şeytan ona uyanlarla, güçlüler güçsüzlerle, insan kendi organlarıyla yüzleşecek ve herkesin her dosyası açılacaktır.

Basit Görme!

Basit Görme!

Kimse bir başka kimseyi tanımayacaktır. Kâfire denecek söz yok ama mümin kardeşlerime, özellikle hayatının baharındaki genç hanım kızlara ve delikanlılara hatırlatayım: O gün sen ve amellerin hariç yanında hiç kimsen olmayacak canım yavrum! Bu yüzden sakın küçücük bir şeyi bile basit görme!
İyi veya kötü bir kelimeyi de kuruşu da basit görmemelidir. Bunlar dünya hesaplarında basit sanılacak şeylerdir ama ahiret hesaplaşmasında basitlik diye bir şey yoktur.
 

0 Yorum

Bu içerik ile ilişkili bir yorum bulunmamaktadır.
Yorum Yap