Delirmemek İçin

Nureddin Yıldız Hoca’nın 01.05.2021 tarihli Instagram canlı yayınından notlar alınarak hazırlanmıştır.

Delirmemek için

Üzerinde yaşadığımız şu dünya hayatı bizim insan olarak rahat edeceğimiz bir yer olarak yaratılmamıştır.

Dünya rahatın peşinde koşacağımız yerdir.

Allah’ın lütfu ve keremi ve imanımızın bereketi ile cennete girdikten sonra rahata, huzur ve güzelliğin kendisine kavuşacağız. Mesela dünyada adalet isteriz insan olarak, çünkü adalet arama yerdir dünya. Cennete girdikten sonra ise tam adalet ile karşılaşacağız. Dünyayı bu yönüyle tanımayanlar, beklentilerin derin bir huzur getireceğini zannedenler hiçbir sıkıntının olmadığı bir hayatı bulmaları gerekiyor. Böyle bir hayat yok, bu beklenti çok ciddi bir hayalperestliktir.

Biz bu dünya hayatına Allah’ın izni ile tutunacağız, bırakıp gitmek yok.

Ama hayatın keyif hayatı olmadığını da bileceğiz, böylece beklentimiz ile realite arasında ezilip gitmeyeceğiz.

Şunu unutmayalım, babamız Âdem aleyhisselamdan beri insan neslinin düşmanı olan şeytan bizi moralsiz, umutsuz, çaresiz ve yalnızlık sendromunda görmek ister. Biz ise elhamdülillah Müslümanız, Allah’a iman ettik. Şeytanın renklendirdiği hayatı kabul edemeyiz, ona teslim olmak olur bu. Hayat ve dünya delirtecek şeylerle dolu olsa da Allah bize delirmemek ve bunalmamak için yeter.

Mülk Allah’ın, dünya Allah’ın, Allah’ın olan bir yerde Allah kuluna yetmez mi? Yeter.

Gereksiz yere üretilmiş sorunları sıfırlayabilirsek delirmeden huzur içerisinde sıkıntılarımız ile beraber yaşarız Allah’ın izniyle.

Şu başlıklar halinde zikredeceğim tavsiyeleri bir plan dâhilinde uygulayanlara çok geçmeden rahmet olacaktır.

Dizi ve filmlerden uzak dur.

Dizi ve filmlerden uzak dur.

Çünkü hayatın yaşanmaz şeklini yaşanır gibi önümüzde renklendirendir diziler. Rutin bir hayat dikkat çekmeyeceği için norm sınırlarında olmayan şeyleri olur gibi gösteren diziler ile aklımızı senariste teslim ediyoruz. Hayal insan ve hayal hayat karşımıza çıkıyor hâlbuki Allah gerçekçi olmamızı istiyor. Diziler ailemizden bir parça olduğu sürece iyilik ve kötülüğü dizilerden öğreniriz. Tarihi olan da dini olan dizi de gerçekçi olmaz, gerçekten esinlenir sadece.

Sosyal medyayı ölçüsüz kullanma.

Sosyal medyayı ölçüsüz kullanma.

İnsan olarak biz mi sosyal medyayı kullanıyoruz yoksa sosyal medya mı bizi kullanıyor diye sormamız gerekiyor. Röntgen çeker gibi insanın kendisini teşhir etmesi akıllıca bir iş değildir. Âdem babamızdan bu güne kadar şeytan, sosyal medya gibi bir fırsat ile karşılaşmamıştır.

Haber izleme.

Haber izleme.

Kötü haberleri izlerken beynimiz bunları çöpe atmaz. Haberler şu dünyada canlısını gördüğümüz olaylardan daha tehlikelidir. Bile bile beynimizi çürütmesine izin vermeyelim.

Sevgi, saygı ve alakanın sınırsızını sadece Allah’a duy.

Sevgi, saygı ve alakanın sınırsızını sadece Allah’a duy.

Peygambere olan sevgi dahi putlaştırmama sınırında biter, saygımız ise secde etmeme sınırında. Bu üç şeyde ölçüyü kaybeden delirir. Sevgimiz baştan savma sevgi de olmamalı, ölçüye dikkat etmeliyiz. Karı koca arasında en güzel aşk ve evlilik ise nikâhtan sonra büyüyen aşktır. Hızlı başlayıp çöken bir meyle doğru gitmesin sevgimiz. Kimi seversek ölçülü olmalıyız, Allah’ı sever gibi insan ve eşya seven mü’min olamaz.

Plansız iş yapma.

Plansız iş yapma.

Bir Müslüman’ın günlüğü, aylığı ve yıllığı olmalı. Bunları hazırlarken de istişare etmeli ve nasihat dinlemeliyiz.

Dünya'da “en” olmadığını bil.

Dünya'da “en” olmadığını bil.

Dünya işlerinde senden daha kötü olanlara bak moralin yerine gelir, ahiret işlerinde ise senden iyi olana bak daha fazla ibadet edersin.

Sıla-i Rahim’i yerine getir.

Sıla-i Rahim’i yerine getir.

Sılayırahim sadece ziyaret veya aramak değil, gönül almaktır. On sene uğramadığın kişi bile senden razıysa sılayırahimin yerine gelmiştir.

Kırk gün beş vakit namazını bir camide kıl.

Kırk gün beş vakit namazını bir camide kıl.

Eğer beş vakte gidemiyorsan altmış gün dört vakte, 80 gün üç vakte, yüz gün iki vakte veya bir yıl bir vakte git istisnasız. Ezandan önce git, herkesten sonra çık. Namaz, süngerin suyu emdiği gibi dertlerini emecek.

Sana uygun helal bir spor yap.

Sana uygun helal bir spor yap.

Doktorun bedenine uygun gördüğü helal bir spor yap. Ashab-ı Kiram spor yapmıyordu ama senenin dört ayı yürüyerek bir şehirden bir şehre gidiyor, bizim bir günde yediğimizi belki bir ayda yemiyordu. Ayrıca onlar tertemiz bir tabiatta yaşıyorlardı.

Helal bir sanat ile uğraş.

Helal bir sanat ile uğraş.

Kim bilir keşfedilmesi gereken ne kabiliyetin var. Allah sana bir zevk vermiştir ve sen bunu köreltirsen bunalırsın.

Az çalışma.

Az çalışma.

Allah’ın sana verdiği potansiyeli tüketmelisin. Yarım mesai daha alırsan hem paran olur hem bunalmazsın.

Anlamadığın ve uzmanı olmadığın işe karışma.

Anlamadığın ve uzmanı olmadığın işe karışma.

Sohbetlerde senin uzmanlık alanın neyse o alan gelince konuş. Her işten anlayan bu kadar çok iş beceren veya becerdiğini zanneden ya delirir ya da lakırtısından insanlar kaçar ve o insan yalnız kalır.

Dua ve zikirlerini yap.

Dua ve zikirlerini yap.

Günde yirmi dakikanı duaya ayır. Zikirlerini yapıp ruhunu rahatlat.

 

Son Not

Kardeşlerim, kâfir delirebilir biz niye delirelim Allah bizimle, imanımızla içimizde. Teknik hatalar yapıyoruz yoksa delirecek ve bunalacak bir şey yok. Unutmuyoruz bizi delirtecek zannettiğimiz şeyler aslında yüceltecek şeyler olabilir, dertlerimizin de kıymetini bilelim.

5 Yorum

Yorum Yap