Adamlık Ölçüleri

 Nureddin Yıldız Hoca'nın 26.05.2019 tarihli 362. Hayat Rehberi dersidir.  

 

  Mümin kimliğimizin yanında ‘adam’ diye bir statü belirliyor Rabbimiz. İçi boş kof sloganlar yerine, ölçülerini ayetlerin belirlediği standartlardan oluşan bir adamlık. Bugün adamlık ölçüleri erkekliğe-kadınlığa, kıyafetin modaya uygunluğuna, telefon markasına, koltuk takımına, arabaya, makama, isteme çikolatasının kalitesine, gelinlik ve damatlığın pahalılığına ve bunlar gibi değersiz daha birçok fors malzemesine indirgenmiştir. Oysaki bunların hiçbiri fark hissettirecek ağırlıkta değildir.

   Mü’min, Allah’a tam iman etmiş, imanında da adamlık standardını yakalayarak ortaya fark koymuş kişidir. Zira bu standart ulaşılamaz bir standart değil aksine sahabe efendilerimizin hayatında şahsiyet bulmuş, ete kemiğe bürünmüştür. Adamlık, cinsiyetin değil kalite ve kapasitenin adıdır.

   Özünü kaybetmiş kavramlarımızı eski mahiyetlerine döndürmeliyiz. Bugünkü dünya hayatımızın bize etkisi sadece cep telefonunun hayatımıza girmesinden ibaret değildir veya yalnızca kerpiç evlerden yüksek binalara taşınmış olmadık. Dünya bizim adamlık anlayışımızı da değiştirdi. Erkekliği adamlık zannetmek gibi bir yanılgı peyda oldu.

   Adamlık standardını yakalamak için birtakım ölçüleri kıyafet bilip onları hayatımıza giydirmemiz gerek. Ve bu yolda ilk adımı o ölçülerden bazılarını tespit ederek atabiliriz: Adam,

Cami Yürekli Müslümandır

Cami Yürekli Müslümandır

Bilinmelidir ki adamlığın bir numaralı kanunu namaza ehemmiyet göstermektir. Şu kadar ki insan caminin kubbesini takke diye başına koymuş gibi namaza ve cemaate bağlı olmalıdır.

Haramlara Karşı Ümmetin Zırhı Gibi Durandır

Haramlara Karşı Ümmetin Zırhı Gibi Durandır

Düşmanın önünde durur gibi yalanın, şehvetin, haramın ve bütün adiliklerin karşısında zırhlı bir savaşçı edasıyla durmalıdır. Ona dedikodu yaptırılmaz. Pis olana elini, yanlış söze dilini bulaştırmaz. Çirkinliklerin önüne zırhıyla dikilir, gıybet ve iftira onda yer edemez. Yalan ve kul hakkı ona çarpıp geri döner. Adeta ümmetin ahlak kalesidir o.

Hakkı Cesurca Savunandır

Hakkı Cesurca Savunandır

Hakkı savunmak gündem olunca asla ürkek davranmaz. Onun olduğu ortamda insanlar kendilerini güçlü hisseder. Hak için güneş gibi doğan, aslan gibi kükreyen adam tweet atmaz: atarsa tokat atar ve attığını çökertir. Onun Müslümanlığı fark hissettirir, İslam onunla neşe bulup canlanır.

Karakterinin Ağırlığı Ötelerden Hissedilendir

Doğru konuşur, mürüvvet sahibidir, tatlı sözlüdür ve sorumluluk alır. İsabetli düşünür, kafadan atmaz. Şahsiyetlidir, çocukla çocuk olur ama seviyesini korur. Erkekliğini/kadınlığını/damatlığını/gelinliğini bilir. Karakterinin ağırlığı ötelerden hissedilir.

Sözü Senetten de Ötedir

Sözü Senetten de Ötedir

Ağızlarından bir söz bir kere çıkar. Bu yüzden kimse onlardan imza istemez. Çünkü onun sözleri senettir. Eşine bir kere ‘peki’ demişse dünya yıkılsa dahi onu sözünden, verdiği sözün sorumluluğundan geri çevirmez. Seçimden önce başka seçimden sonra başka konuşmaz. İş görüşmesinde başka, noterde imzalar atıldıktan sonra başka olmaz. Kız bakmaya giderken bir türlü düğünden sonra başka bir türlü davranmaz. Sözünü günübirlik değiştirmez. Bunlar gibi adamlığın karakter çizgisine aykırı işler yapmaz.

İradesine sahiptir.

İradesine sahiptir.

O, sözgelimi birinin kızını görüp hayatının geri kalanını onunla rüyasında yaşamaz; gider ve evlilik teklif eder, reddedilirse yoluna devam eder.  Ayrıca gördüğü reklama, propagandaya, albenili sözlere kanmaz. Dünyanın türlü çekiciliğine karşı arzu ve isteklerine karşı koyar.

Ailesinde Sorumluluk Sahibidir

Ailesinde Sorumluluk Sahibidir

Erkeklerin, ailede kadınların otoritesi olduğunu bildiren ayet, adamlığın ölçülerinden biridir. Bu ayet evde adalet ve ekonomik külfet idaresinin erkeklerden sorulacağını bildirir. Evde kız çocuğunun ezilip ezilmediği, merhamet varlığının durumu, dünya nimetlerinin harcamasında denge gibi göstergeler Allah tarafından erkeğe sorulacaktır. Erkeğin bu minvalde mesuliyeti, onun ‘kavvâme’ olma yani aileyi yönetme hakkının verilme nedenidir. Bunun kaybedildiği yerde toplum; adalet, merhamet, infak ve iradenin tebarüz ettiği ilk nokta olan ailedeki üreme özelliğini ve adamlığın çoğalma yeteneğini kaybetmiş demektir.

İyiliğin Çalışanı Kötülüğün Engelleyenidir

İyiliğin Çalışanı Kötülüğün Engelleyenidir

Çünkü adamlık standardını korumak için de mücadele etmek gerekir. Kalıcılığı için çalışılmadığı sürece adamlığın kökü kurumaya mecburdur.

Bu sekiz ölçü sayesinde biiznillah adamlık standardı yakalanmış olacaktır. Ayrıca her çocuk da adamlığa aday olarak doğar. Çünkü adamlık fıtrata kodlanmıştır. Fıtratı bozulmayan her çocuk adamlığa adaydır. Çocuklarımıza adam muamelesi yaparsak Rabbimizin izniyle bir gün adamlık kalıbına geleceklerdir. Onların gözlerini aktörler ve futbolcular doldurmadan önce Musab bin Umeyr, Halid bin Velid, İbni Abbas ve Üsame doldurmalıdır. Küçükken büyüttüğümüz çocuklar büyük olabilirler ancak; küçük diye bekletilenler ise daima küçük kalacaklardır.

0 Yorum

Bu içerik ile ilişkili bir yorum bulunmamaktadır.
Yorum Yap