Farz Et Ki İtikâftasın

Farz Et Ki İtikâftasın

Selamun aleykum

Sevgili kardeşim, farz et ki itikâftasın. Yani Ramazan ayının son on günü içinde bir camide ya da -hanım isen- evinin bir odasındasın. Zaten Ramazan’a da bir ay kaldı.

Bir nevî itikâf provasında olabilirsin. Evet, itikâf kabir hayatının provasının yapıldığı ibadetin adıdır. Evdeyken bunu yapman pek de mümkün olmayabilir. Ama bunun dışında yapabileceğin birçok şey var.

Tefekkür var; geçmişini muhasebe edip işlediğin günahlarına istiğfar edebilirsin. Geleceği hayal edip Rabbine sımsıkı tutunabilirsin.

Zikir var; Namazlardan sonra tesbihatı mükemmel bir şekilde yapabilirsin. Defalarca Sübhanellah, Elhamdülillah, Allahuekber diyebilirsin. 

Dua var; Her namazını azanla birlikte kılıp sonunda dua edebilirsin. Bu vesile ile dua ezberi yapabilirsin. Kur’an’ımızın öğrettiği dualardan mutlaka ezberlemelisin. Peygamber aleyhisselam efendimizin mübarek dilinden dökülen dualardan da olsun. Ama Arapça olsun. Zor deme, vaktin var ne de olsa. Hem ne olur Allah’a yalvarmak için öğreneceğin duaları ezberleyerek yorulsan. Değmez mi? Ömür boyu o dualarla yönelmeyecek misin Allah’a?

Kur’an tilaveti var; Kur’an’ı Kerim’i hatmetmek için tam zamanı olabilir. Hatmedemesen bile o uğurda vakit geçirebilirsin. Kur’an’ımızı saatlerce okuma fırsatı bulmuşsun. Rabbinle konuşabildiğin kadar konuşabilirsin.

Hatta kendine ezber hedefi belirleyebilirsin. Kısa sûreleri biliyorsan bir ve birkaç sayfalık sûrelere kendini verebilirsin. Mesela; Kıyame sûresinden başlangıç yapabilirsin. İlk haftanı ona ayır. Güzelce ezberle; ses kaydı ile iyi bir hafıza dinlet. Hataların varsa düzelt. Her gece yatmadan önce üç defa oku ve uykuna öylece dal. Sonraki adımda mealini oku. Sonra da bir tefsirden açıklamalarını oku. En sonunda da o günün dehşeti ile zihnini meşgul et. Deyim yerinde ise Kıyame sûresini karantinana al, hiç ayrılmasın senden.

Bir sonraki hafta Nebe Sûresi için aynı şeyi yapabilirsin. Bir sonraki aşamada Mülk sûresini, daha sonra da Vakıa sûresini programına alabilirsin. İleri gitmek istersen sırasıyla Hucurât, Kaf, Rahman ve Yâsîn sûreleri ile devam edebilirsin.

Böylece kalbini terbiye etmeyi de becerebilirsin. Dünyanın cazibesine karşı nefis eğitimine katkı sağlayabilirsin. Günahlardan; boş işlerden, haberlerden ve sözlerden kısa süre de olsa uzaklaşabilirsin.

Zaten itikâf bu değil miydi?

Farz et ki itikâftasın.

 

Salih EĞRİDERE

24.03.2020

1 Yorum

Yorum Yap