Kıblegah Bir Ev İçin 10 Formül

Allah Teâlâ’nın nimetlerinden bir nimet olan evlerimiz, hayatta niçin var olduğumuzu ve var olma maksadımızı ne kadar yansıtabildiğimizi gösteren önemli işaretlerdir. Evlerimizin gösterdiği sonuçların dışındaki iddialarımızı ispat etmemiz zordur.

Ahiret Yatırımı

Evlerimiz, eşyalarımızı sergilediğimiz mekanın çok daha ötesinde huzur bulma yerlerimizdir. Bunun için yatırımımızı eşyadan ziyade ahiret odaklı yuva kurabilmek adına yapmalıyız.
 

Takvalı Evler

Evlerimiz, bizlere Rabbimiz tarafından verilmiş en büyük nimet ve emanetlerden biridir. Bunun için emanete zarar vermemenin ve nimete nankörlük yapmamanın derdindeyiz. Bunun en önemli yolu ise takva üzere bir yuva kurup bu şekilde devam ettirebilmektir. Evimizin takva üzere olup olmadığını tartışma hallerimizden namaz hassasiyetimize kadar birçok noktada teste tabii tutabiliriz.

Son Sığınak

Evlerimizi küfre karşı son kalkan olarak görmek durumundayız. Bunun için evimize aldığımız eşyadan, girip çıkan kişilere kadar birçok husus bizim için önem arzetmektedir.

Kadının Asıl Görevi

Kadın şuan Allah'ın koyduğu konumdan uzaklaştırılarak görsel bir şema olarak kullanılmak isteniyor. Bu da kadının asıl görevleri olan kulluk, eşlik ve annelik görevini ihmal etmesine sebep oluyor. Zamanın fitnelerine karışmadan kadının konumunu bilerek asıl görevlerini yerine getirmesi ise bu zamanda yapabileceği en büyük cihatlardandır.

Çocuk Eğitimi

Çocuk, nimet olması ile beraber her nimet gibi bir imtihan noktasıdır. Ve Rabbimize hesabını verecegimiz bir konudur. Bunun için anne-babaların çocuk eğitimi noktasinda ilmi,sabrı,morali ve istişareyi kendilerine azık edinmesi gerekir.

Erkeğin Üstünlüğü

Kadın ve erkek kuldur. Erkeğin ayette belirtildiği üzere üstün olması mesuliyetlerinin fazla olmasından kaynaklanır. Yoksa üstünlük kadına despotluk yaparak zulmetme hakkını erkeğe vermez.

Otururken de Kazanmak

Mümin kadını eve sıkıştırılmış boş boş oturarak görenler tam bir yanılgı içindedir. Kadının niyeti ile doğurmasını, eşini beklemesini, çocukları ile ilgilenmesini, evini temizlemesini, komşuları ile çay içmesini sevap kazanmak adına bir fırsata çevirebileceği unutulmamalıdır.

Kadın ve Davet

Kadın davette geri planda değildir. Ondan beklenen eşlik ve annelik görevini ihmal etmeden bidatlerden uzak bir sekilde dininden taviz vermeden fırsatları kullanabilmesidir. Bunun için hocalık belgesi gerekmiyor. Allah'a daveti dert edinmiş bir kadın  komşusu ile geçirdiği kısa bir kahve molasını bile davet adına bir kazanca çevirebilir.

Evlilik ve Genç

Anne babaların çocuklarınaa namaz öğretir gibi ilk eğitimci olarak evlilik ile alakalı temel bilgileri de öğretmesi gerekir. Kişi de evlilik vaktinin geldiğini anladığı zaman okul, iş, askerlik gibi gerekçelerle evliliği geciktirmeyip hayatının bereketinin gitmesine sebep olacak bir durumun içerisine düşmemelidir.

Huzurlu Evler

Allah'ın adı ile kurulan yuvada eşler birbirlerinin kusurlarını değil guzelliklerini ön plana çıkararak, hediyeleşerek, hayır adına birbirlerine destek olarak, aile bağlarını gözeterek, gerginlikten uzak durarak bu süreci daha kolay  yürütebileceklerini unutmamalıdırlar.

0 Yorum

Bu içerik ile ilişkili bir yorum bulunmamaktadır.
Yorum Yap