Son 10 Gece

Aziz mü’min kardeşim…

13 Mayıs Çarşamba gününün akşam ezanı ile birlikte bu senenin en mübarek günleri başlıyor. Çok büyük ihtimalle seksen yıldan fazla değeri olan KADİR GECESİ bu zaman diliminde saklı. O geceyi aramak Rabbimizi aramak, affımızı istemek demektir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan ayının son on gününde o geceyi yakalamak için performansını iyice artırırdı. Helal olmasına rağmen hanımlardan uzak durur, onları da o geceyi arayışa teşvik ederdi. Mescidinde itikâfa girer, dünya ile bağlantısını keserdi. On gün bambaşka bir modda yaşardı.

O sünnet, o hayat tarzı ümmeti için de geçerlidir. Biz de en azından, çok zaruri bir sebep yoksa, bu on gecede farklılaşabiliriz. Evimizde itikâfta imişiz gibi düşünebiliriz.

Nasıl mı?

ŞART

ŞART

Ruh halimizi KADİR GECESİ'ne şartlayabiliriz.

İletişimi Kes!

İletişimi Kes!

Akşam ezanı ile sabah ezanı arasında, acil bir durum yoksa, telefonlarımızı kapatabiliriz. Olmuyorsa interneti kapatırız. Varsa, televizyonu hep kapalı tutarsak daha güzel olur.

Mide Huzuru = Berrak Zihin

Mide Huzuru = Berrak Zihin

Menüyü ve yemeyi azaltıp mide huzurumuzu sağlayabiliriz. Böylece zihnimiz daha berrak olur. Rehavetten kurtuluruz.

Boş Sözlerden Yüz Çevir!

Boş Sözlerden Yüz Çevir!

Mümkün olduğu kadar az konuşup çok dua ederiz. Dilimiz hep aktif olur. Salavat getiririz. İstiğfar ederiz. Mağfiret dileriz. Affımızı isteriz.

Bu dua…

Bu dua…

Bu duayı dilimizden hiç düşürmeyiz:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ، فَاعْفُ عَنِّي

Abdest İbadettir!

Abdest İbadettir!

Abdestli kalmaya özen gösterebiliriz.

Teravih Fırsattır!

Teravih Fırsattır!

Teravih namazımızı ağır ağır kılarız.

Sadece O’…

Sadece O’…

Kur'an-ı Kerim dışında hiçbir şey okumayız.

İmsaktan Önce…

İmsaktan Önce…

İmsak vaktinden iki saat önce uyanık olabilirsek ki çok güzel olur, namaz kılıp DUA ederiz. Sonra sabah ezanına kadar istiğfar ile birlikte o özel duayı yaparız.

SABAH NAMAZI ÖZELDİR!

SABAH NAMAZI ÖZELDİR!

Sabah namazına zarar verecek bir uygulama zorluğu olacaksa ondan vazgeçeriz. Sabah namazı vakti uyanık ve dinç olmak şartıyla hareket ederiz.

Bir Yürek Ferahlat!

Bir Yürek Ferahlat!

Başta anne-babamız, ailemiz ve yakın çevremiz olmak üzere bir mümin kardeşimizin sıkıntısını gidermenin, zikrettiğimiz nafile ibadetlerden Allah katında çok daha faziletli olduğunu unutamayız.

Kaynak: Salih Eğridere
20 Ramazan 1441

0 Yorum

Bu içerik ile ilişkili bir yorum bulunmamaktadır.
Yorum Yap