Kur'an Hedefi

Sevgili Kardeşim,

Televizyon kanalları arasında kalmaktan telefon ile saatleri heba etmekten ve sosyal medyanın cazibeli sayfalarında oyalanmaktan vazgeçmenin vakti geldi de geçiyor. Kur’an’ımızı saf akidemizle, heyecanla okumayı hayatımızın en yüce hedefi haline getirelim artık. Bu gaye bizi, amel eden bir okuyucu olmaya götürecektir Allah’ın izniyle.

Şeytanın bizi Kur’an’ımızdan uzaklaştırma projeleri ürettiği ve ne yazık ki başarılı da olduğu bu asırda Kur’an’ımızın nazil olduğu mübarek günleri fırsata çevirelim istiyorum. Şerefiyle bereketini umduğumuz Ramazan ayı vesilesi ile birtakım hakikatleri seninle paylaşmak istiyorum.

Kur’an Sevgisi = Allah Sevgisi

Kur’an Sevgisi = Allah Sevgisi

Allah sevgimiz, Kur’an sevgimiz kadardır. O da kitabımızı okuduğumuz, ezber bildiğimiz, mesajlarını hissedebildiğimiz ve emirlerine/yasaklarına riayet ettiğimiz ölçüde olur.

İman Kalitesi

İman Kalitesi

Kur’an sevgimiz, onu okuma arzumuz, zihnimizi onunla meşgul etmemiz ve böylece amel etme gayretimiz imanımızdaki kaliteyi ve gücü gösterir. Çünkü gerçek sevgi Rabbimizin kelamından lezzet almayı ve o sözlerle Allah’a yaklaşmayı gerektirir.

Şiir Değil, Hayat Kitabı

Şiir Değil, Hayat Kitabı

Kur’an’ımızın gönderilme maksadı, şiir gibi okunması değildir. Esas olan, mesajı ile hayatı buluşturmak ve iç dünyamızı Rabbimizin kelimeleri ile meşgul etmektir.

Ne kadar tilavet o kadar…

Ne kadar tilavet o kadar…

Kur’an tilaveti, tıpkı namaz, dua, istiğfâr ve sadaka gibi dinimizde sebat etme, fitnelerden korunma sebeplerindendir. Ne kadar tilavet o kadar salih amel ve o kadar bağışıklık sisteminin güçlenmesi demektir.

Kur’an Okuma Motivasyonları

Kur’an Okuma Motivasyonları

Kur’an okurken motive olmana yardımcı olacak notlar:

  • Sadece Allah’ın rızasına odaklan.
  • Her harfine sevap yazıldığına ve her sevabın on ile çarpıldığına inan.
  • İmanını takviye ettiğini bil.
  • Kur’an sevgisini kalbine nakşetmesini Allah’tan ısrarla dileyerek oku!
  • Ölümünü ve okuduğun Kur’an’ın sana şefaat edeceğini düşün!

Arapça şart mı?

Arapça şart mı?

Sakın Arapça bilmediğini söyleyerek şeytanın seni kandırmasına izin verme. Ebucehil Arapçayı en iyi bildiği halde cehaletin babası oldu. Rum diyarından gelen Suheyb ise Kur’an’ın adamı oldu. Cennet kelimesi sana şifreyi veriyor. Cehennem geçtikçe tüylerin dikenleşsin. Allah ve Resulünü kulaklar duydukça coşarsın. Şeytan ise sana kime düşman olduğunu hatırlatsın. Bunlar yetmez mi kulluk için Arapça bilmesen de?

İsra 109!

İsra 109!

Huşû ve gözyaşı Kur’an tilavetine en çok yakışan ikilidir. Derin bir ürperti ile ağlamaya çalışarak hüzün endeksli okuyuşlar çok büyük ecir kaynağıdır. İsra sûresinin 109. ayeti bunu öğretmektedir.

Arşın gölgesinin misafirleri…

Arşın gölgesinin misafirleri…

Mahşer günü arşın gölgesinde gölgelenmek üzere Allah Teala’nın misafir edeceği yedi gruptan biri, kimsenin olmadığı yerde Rabbini zikrederken gözlerinden yaşlar boşanan kişidir. Kur’an tilaveti tam bir zikir örneği olduğu için bu müjdenin vesilesidir. Kur'an okurken Allah’ın büyüklüğünü düşünen, ağlayarak günahlarını hatırlayan ve böylece korkuyla ve umutla Allah’a yönelme kararı veren mü’min Kur’an ile arşa kadar ulaşır. Yeter ki kimsenin olmadığı, sadece Allah ile baş başa kaldığı anı yakalasın.

Yoksa kalplerimiz…

Yoksa kalplerimiz…

Peşinden gittiğimiz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin, Abdullah bin Mesud’dan Kur’an dinlerken mübarek gözleri doldu. Nisa suresinin 41.ayeti onu ağlattı. Peki biz en son hangi ayetten dolayı ağladık? Yoksa kalplerimiz katılaştı da gözlerimiz susuz mu kaldı?

İşledikleri Günahlar…

İşledikleri Günahlar…

Mutaffifin sûresinin 14. ayeti ne diyor biliyor musun? “İşledikleri günahlar kalplerini kaplayıp karartmıştır.” Paslanmış kalplerimiz için acilen nefis muhasebesi yapıp günahlarımızdan tevbe edelim. İstiğfârı çoğaltalım ve ayda bir kez bile olsa teheccüde kalkalım. Umulur ki gözlerimiz Allah korkusundan dolayı yaşarmayı başarır.

0 Yorum

Bu içerik ile ilişkili bir yorum bulunmamaktadır.
Yorum Yap